W dniach 27 – 28 maja 2019 roku członkowie Koła Naukowego Follow UP mieli przyjemność uczestniczyć w konferencjach ” Zmiany w Sądzie Najwyższym i ich wpływ na ostateczny wynik postępowań sądowych” oraz ” Rola reprezentantów stron w postępowaniach sądowych”. Cykl spotkań został zorganizowany po raz IX przez dr Damiana Gila wraz z Stalowolskim Kołem Naukowym Studentów Prawa „Viribus Unitis”.
W ramach I dnia konferencji odbyła się dyskusja z udziałem Sędziów Sądu Najwyższego z Wydziału Cywilnego, którzy w swoich wypowiedziach wspomnieli o 8-krotnej nowelizacji w Ustawie o Sądzie Najwyższym w sprawie dotyczącej przejścia w stan spoczynku sędziów oraz udziału ławników w sprawach sądowych. Sędziowie podkreślili również, że ta ustawa nie jest reformom tylko zmianami kadrowymi. Prezes Izby Cywilnej powiedział, że jeżeli była by to reforma to zmiany jakie są wprowadzane powinny prowadzić do wzmocnienia (usamodzielnienia się władzy sądowniczej) oraz powinny być konsultowane z sędziami. Jednak w przypadku w tej ustawy nie można mówić o tych dwóch czynnikach.
W ramach w rekreacji po całodniowych wystąpieniach uczestnicy konferencji udali się na ognisko, które odbywało się przyjemnej i luźnej atmosferze.
Drugi dzień konferencji obfitował w wstąpienia członków Naszego Koła. Jako pierwsi wystąpili z swoim referatem na nt. „Współpraca obrońcy z oskarżonym w zakresie taktyki procesowej i jej wpływ na przebieg procesu karnego” Ewa Bołoz i Kacper Cholewa. W swoim wystąpieniu omówili definicje oskarżonego i jego prawo do obrony, wskazali role obrońcy w procesie karnym jakimi są obrona merytoryczna, procesowa i fakultatywna. Wskazali również, że fundamentem współpracy między oskarżonym a pełnomocnikiem jest stosunek wzajemnego zaufania.
Temat „Rola pełnomocnika w sprawach o unieważnienie małżeństwa w oparciu o art. 12 KRO, a jego zadania w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa na podstawie kanonu 1095 CIC” został zaprezentowany przez Aleksandrę Garbacz i Mateusza Kozub. W ramach referatu zostały nakreślone ramy definicyjne pojęcia małżeństwo na gruncie prawa kanonicznego i prawnego. Prelegenci przedstawili i opisali na czym polega proces stwierdzenia nieważności małżeństwa kanonicznego i jak przebiega unieważnienie małżeństwa w prawie świeckim wykazując istotne różnice obu w stosowaniu tych instytucji.
Ostatnim przedstawicielem Naszego Koła był Patryk Chmielarz, którzy zaprezentował referat nt. „Rola pełnomocników stron w wygaszaniu konfliktu w sprawach cywilnych – w świetle nowych rozwiązań k.p.c” Duża cześć wystąpienia skupiała się na roli mediacji w prawie cywilnym. Dziękujemy wszystkim prelegentom za wygłoszone referaty oraz za reprezentowanie Naszego Koła na sandomierskiej ziemi. Szczególne podziękowania składamy na ręce prof. dr hab. Andrzeja Piaseckiego za inauguracje konferencji oraz wsparcie studentów w czasie ich wystąpień, dziękujemy również dr Damianowi Gilowi za organizacje całej konferencji oraz zaproszenie do urokliwego Sandomierza.