Chcielibyśmy się podzielić z Wami relacją z dwóch Konferencji o zasięgu ogólnopolskim, które odbyły się w Sandomierzu w ciągu 3 dni przy ul. Mariackiej 9 w Budynku Kurii/ Instytutu Teologicznego. Koniecznie trzeba zaznaczyć iż inicjatorem, a zarazem organizatorem tak wielkiego wydarzenia był dr Damian Gil – karnista, mediator, pracownik Instytutu Prawa, Administracji i Ekonomii  na Uniwersytecie Pedagogicznym! W rolę prelegenta oraz prowadzącego panel konferencji wcielił się również pracownik naszego Instytutu- dr Marcin Sala-Szczypiński, który wykłada na Naszym Uniwersytecie. Swoją obecnością i pobytem w Sandomierzu zaszczycił także prof. zw. dr hab. Andrzej K. Piasecki – dyrektor IPAiE, który otwierał konferencje oraz dumnie reprezentował Kraków. Naszych 6 przedstawicieli miało przyjemność również uczestniczyć w konferencjach reprezentując Koło Naukowe Follow UP a, także IPAiE Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie! 

To niezwykłe wydarzenie spotkało w jednym miejscu praktyków, wybitnych uczonych: profesorów, sędziów, biegłych sądowych, doktorów, magistrów z całej Polski! Nie zabrakło również Nas – studentów oraz przedstawicieli Stalowowolskiego Koła Naukowego Studentów Prawa „Viribus Unitis” na KUL, którzy pełni doświadczenia z lat ubiegłych, współorganizowali to kilkudniowe spotkanie. Ponad to przed całym wydarzeniem mieliśmy okazję wraz z przewodnikiem poznać Sandomierz od strony historycznej i kulturowej! Zwiedziliśmy Ratusz Sandomierski oraz słynną bramę Sandomierską i jej podziemia.

Dzień 1

Tematem pierwszej Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej było „W obliczu reformy sądownictwa w Polsce. Główne problemy przebiegu postępowań sądowych”. W tym dniu mieliśmy przyjemność wysłuchać 21 wystąpień podzielonych na 3 panele! Pierwsze z wypowiedzi należało do prof. dr hab. Maciej Rogalski (Uczelnia Łazarskiego)„Prawo do obrony a odpowiedzialność za składanie fałszywych zeznań”, nie zabrakło także wystąpienia Naszego dr Marcina Sali – Szczypińskiego (IPAiE UP Kraków) – „O szkodliwości owoców zatrutego drzewa” oraz organizatora dr Damiana Gila, który wygłosił swój referat na temat: „Rzecz o usilnym utrzymywaniu fasadowych regulacji Kodeksu postępowania karnego”.

Po każdym z paneli nie zabrakło żywiołowej dyskusji na poruszane przez uczonych tematy. My jako studenci mieliśmy możliwość wsłuchania się we współczesne problemy sądownictwa i ewentualne poprawki jakie powinny zostać wniesione aby można było je usprawnić – a co najważniejsze z ust tak wybitnych osób oraz zahartowanych praktyków.

Pierwszego dnia konferencji razem z Dyrektorem IPAiE Profesorem Piaseckim odwiedziliśmy sandomierskie liceum ogólnokształcące aby zachęcić studentów do podjęcia nauki na uczelni wyższej. Towarzyszył nam również student prawa z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który opowiedział o swoich doświadczeniach i aktywnościach na uczelni jako przyszły prawnik.

Po zakończeniu obrad zostało zorganizowane wspólne ognisko dla uczestników Konferencjina Pl. Św. Wojciecha 1, tereny przy Kościele Św. Józefa w Sandomierzu. Tu nadarzyła się okazja aby porozmawiać z uczonymi i praktykami w mniej oficjalnej odsłonie – poznać tajniki ich pracy, a także opinie na wybrane tematy.

Dzień 2

Od godz. 10.00 w budynku Kurii po ciepłym przywitaniu ze strony prof. zw. dr hab. Andrzej K. Piasecki dyrektora IPAiE rozpoczęliśmy drugą Ogólnopolską Konferencję pt.: „Rola biegłych we współczesnych postępowaniach sądowych”. Przede wszystkim mieliśmy zaszczyt wysłuchać prof. dr hab. Piotra K. Sowińskiego, który zaprezentował temat „Powoływanie biegłych w celu wydania opinii pod kątem przesłanek obrony obligatoryjnej wymienionych w art. 79 § 1 pkt 2 oraz 3-4 i § 2 k.p.k.” Poruszono bardzo dużo zagadnień, które wymagają doprecyzowania przez polskiego ustawodawcę. Ponad to prelegenci wskazywali rozwiązania jakich można się podjąć aby zwalczać błędy i niedoskonałości w prawie, w zakresie problemów związanych z pracą biegłych jak również przewlekłością tego procesu.

Po całym dniu spędzonym na Konferencji, wysłuchując wypowiedzi prelegentów, czekał nas wyjątkowy punkt programu! Mieliśmy niesamowitą przyjemność i okazję uczestniczyć w pierwszej i oficjalnej promocji najnowszej książki Dyrektora Naszego Instytutu- Prof. Dr hab. Andrzeja K. Piaseckiego. Książka nosi tytuł: „Wiek burzy i spokoju. Kalendarium dziejów Polski 1918-2018”. Czy nie brzmi ciekawie?               Warto dodać, że książka ta, jest swoistym upamiętnieniem 100-lecia Odzyskania Niepodległości! Na spotkaniu pojawiła się lokalna społeczność Sandomierska, która bardzo chętnie udzielała się we wspólnej rozmowie i dzieliła własnymi przemyśleniami na temat największych sukcesów i porażek ostatniego stulecia Polski. Jeszcze raz serdecznie gratulujemy Profesorowi za sukces wydania kolejnego solidnego i rzeczowego dzieła literackiego.

Dzień 3

Ciąg dalszy konferencji rozpoczął się z samego rana, tym samym pobudził nasze umysły do myślenia, gdyż na samym początku swoją wypowiedź na temat: „Wpływ procesu opiniowania na czas trwania postępowania. Wybrane zagadnienia” we własnej osobie – wygłosił sędzia Zygmunt Drożdżejko! (SR dla Kraków N.H.) Zaraz później mieliśmy możliwość wysłuchania naszego rówieśnika, który jako jedyny odważył się stanąć w szranki z kadrą dydaktyczną i podjął się swojego pierwszego wystąpienia na konferencji naukowej. Student IPAiE UP w Krakowie – Patryk Chmielarz w swojej wypowiedzi omawiał „Prawidłowe zasady współpracy biegłego z sądem w postępowaniu cywilnym”. Było to zapewne niezapomniane wrażenie dla Naszego kolegi, a zarazem motywujące wystąpienie dla pozostałych studentów.