W działalność naszego Uniwersytetu wpisane jest praktyczne kształcenie a jedną inicjatyw podjętych w tym kierunku jest Wszechnica Edukacji Prawnej im. Hugona Kołłątaja. Uroczysta inauguracja tego przedsięwzięcia odbyła się 6 grudnia 2018r.

 

Wszechnica Edukacji Prawnej to nowe forum aktywności prawnej funkcjonujące przy Instytucie Prawa, Administracji i Ekonomii UP.  W ramach tej inicjatywy odbywać będą się cykliczne seminaria naukowe wybitnych prawników reprezentujących różne dziedziny nauk prawnych.

 Pierwsze seminarium naukowe poprowadził prof. dr hab. Jerzy Jaskiernia, wybitny konstytucjonalista, członek Polskiej Akademi Nauk jak również były Minister Spraweidliwości, Poseł na Sejm kilku kadencji i Członek Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego przygotowującej obecnie obowiązującą Konstytucję RP.

 

 

 

W Konferencji udział wzięły również Władze naszej Uczelni oraz specjalnie zaproszeni na tą okazję goście: Prokurator Janusz Śliwa reprezentujący Prokuraturę Regionalną w Krakowie, Sędzia Sądu Rejonowego w Krakowie Mariusz Sorysz z Krakowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury, Marcin Kulas z Krakowskiej Izby Notarialnej.

Tematem prelekcji był: „Wpływ standardów międzynarodowych na Konstytucję i system ustrojowy RP”. Profesor Jaskiernia poruszył temat oddziaływania zewnętrznego na Konstytucję RP w dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, pytanie czy ustrój państwa wyrażony w Konstytucji jest jedynie wolą suwerena, czy też w procesie tworzenia konstytucji sięga się po wzorce zewnętrzne. Drugą kwestią był stopień rzutowania standardów międzynarodowych na treść Ustawy Zasadniczej. Poruszona została również kwestia prac nad przygotowaniem Konstytucji z 2 kwietnia 1997 r. a w szczególności rozstrzyganie licznych wątpliwości podczas tworzenia nowego ustroju.